Ovaj post je osvrt na izvorni znanstveni članak "VOLONTIRANJE STUDENATA S DJECOM I MLADIMA S POSEBNIM
ODGOJNO-OBRAZOVNIM POTREBAMA" , autora: Sanja Skočić Mihić, Darko
Lončarić, Aileen Rudelić.
Volontiranje ili
dobrovoljni rad proizašao je iz potrebe ljudi da budu zajedno,
da se druže i da si pomažu.
Osnova volontiranja je dobrovoljnost i sloboda
izbora.
Cilj istraživanja je bio
ispitati student Učiteljskog fakullteta u Rijeci i saznati kakva su bila
njihova iskustva tijekom volontiranja u ustanovama odgoja i obrazovanja i
udrugama na području grada Rijeke koje se bave djecom i mladima s posebnim
potrebama. Većina studentica, čak 96%, se uključila u volonterske aktivnosti na
poziv nekoliko profesora koji predaju na Učiteljskom fakultetu i pružen im je
sličan organizacijski okvir volonterskih aktivnosti u kojima su sudjelovale.
Bilo je potrebno istražiti:
- razloge
koji student potiču na volontiranje s djecom i mladima s posebnim
odgojno-obrazovnim potrebama
- potencijalne
prepreke volontiranju.
Uzorak ispitanika
Istraživanje se provelo na skupini
studentica koje su volontirale s djecom i mladima s posebnim odgojno-obrazovnim
potrebama. U istraživanju
su sudjelovale 64 studentice, od čega 46 studentica
druge, treće, četvrte i pete godine Učiteljskog studija te 18 studentica druge
i treće godine studija Predškolskog odgoja. U školama je volontiralo
gotovo 70%, u udrugama 19%, a u bolnici 10% studentica. Od ukupnog broja
studentica, 11 ih je volontiralo u više od jedne udruge ili ustanove.
Mjerni instrument
Za potrebe ovog
istraživanja stvoren je upitnik koji se sastoji od 2 dijela:
Prvi dio služi za
prikupljanje općih informacija o studenticama kao na primjer ime,
prezime, studijska godina i
program, podaci za daljnji kontakt te informacija o posjedovanju
volonterske knjižice.
Ujedno su se prikupljali podaci o udruzi ili ustanovi
gdje su studenti
volontirali, o tome tko je organizator volontiranja i preko koga
su dobili informaciju za
volontiranje te vremensko razdoblje trajanja volontiranja.
Drugi dio upitnika sastoji
se od Skale zadovoljstva volontiranjem.
Zaključak
Model volontiranja
studenata Učiteljskog fakulteta u Rijeci potiče aktivno sudjelovanje studenata
u projektima osmišljenima u suradnji s ustanovama i udrugama u lokalnoj
zajednici. Studenti putem volontiranja razvijaju svoje životne vještine i profesionalna znanja i
vještine u radu s djecom i mladima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama te na taj način razvijaju svoju lokalnu zajednicu.
Jeste li ikada volontirali u nekakvoj udruzi? Ako da u kojoj, ako ne zašto niste?
Detaljnije o ovoj temi i samom istraživanju pročitajte na: http://hrcak.srce.hr/75437

Jako volim životinje tako da sam volontirala u azilu za životinje. Nažalost, početkom faksa morala sam se preseliti u Rijeku tako da sam imala sve manje vremena za odlaženje u azil.
OdgovoriIzbrišiHoćeš li volontirati u riječkom azilu? To bi bilo lijepo.
Izbrišito mi je bilo prvo kad sam dosla u Rijeku, ali živim odmah pored faksa i nemam busnu kartu, a jedino ča sam našla je na Viškovu tako da mi je stvarno predaleko za pješke poć
IzbrišiVjerujem da ćeš pronaći nešto što će te jednako veseliti :)
IzbrišiNisam nikada volontirala, iako su mi se pružale šanse..vjerojatno zbog velike odgovornosti koje volontiranje donosi te zbog nedostatka vremena. Volontiranje je lijep način za pomoći te vrlo nesebično djelo.
OdgovoriIzbrišiSmatraš li da bi ti skustvo koje bi prikupila volontiranjem pomoglo u budućoj profesiji?
IzbrišiNikada nisam volontirala ni u kakvoj udruzi i žao mi je zbog toga. Dolazim iz maloga grada koji nema udruge u kojima se može volontirati. Međutim od kako sam doselila u Rijeku na studij razmišljala sam o uključivanju u neku udrugu za volontiranje. Rijeka je veliki grad i pruža više mogućnosti volontiranja tako da mislim da ću se od slijedeće akademske godine uključiti u barem jedan program volontiranja.
OdgovoriIzbrišiLijepo od Vas, nadam se da će nam se pružiti mogućnost da surađujemo.
IzbrišiVolontirala sam 6 mjeseci u udruzi Pegaz za terapijsko jahanje. Primjećivala sam puno djece sa različitim poremećajima i kako je terapijsko jahanje pozitivno utjecalo na njih. Osim toga što su bila jako vesela za vrijeme jahanja, s vremenom se počeo primjećivati i njihov napredak u borbi protiv teškoća.
OdgovoriIzbrišiInače kažu da je hod konja najsličniji hodu čovjeka te da je jahanje učinkovito za ljude, odnosno djecu koja su u invalidskim kolicima jer se mišići rade u normalnom ritmu. Kako to da si prestala volontirati?
IzbrišiVolontiranje je prekasno i hvala kolegici što je izabrala ovu temu za članak.
OdgovoriIzbrišiVolontirala sam u udruzi za nezbrinute životinje, koliko je bilo lijepo toliko je bilo tužno i teško, nikada nisam mogla razumjeti ljude koji ostavljaju bespomoćne životinje. Mislim da bi svi ljudi trebali nešto učiniti za ovaj naš hlada svijet, jer toplina koju osjetite u srcu kada vidite da ste nekome pomogli se ne može opisati.
Hvalaa.. Jako ste lijepo to opisali i obrazložili. Slažem se u potpunosti :D
IzbrišiVolontiranje je nezaboravno iskustvo za koje smatram da ga svi trebaju isprobati. Osobno sam volontirala na par mjesta,a zadnje volontiranje je bilo tijekom ove akademske godine u udruzi DiP gdje sam sa svojom štićenicom jednom tjedno provodila prekrasno vrijeme u kojem sam mnogo toga naučila kako o njoj tako i o sebi. Uz sve to toplina, ljubav, pozitivna energija i dugovno bogatstvo ne može se opisati riječima ! :)
OdgovoriIzbrišiBilo je lijepo vidjeti sreću koja zrači iz Vas kada ste pričali o svojoj štićenici na supervizijama :)
IzbrišiVolontirala sam u srednjoj školi u udruzi LEO klub Zrinski Čakovec koja se bavi pomaganjem nezbrinutoj djeci i osobama slabijeg imovinskog stanja. Bilo je to predivno iskustvo koje se neće zaboraviti. Ti iskreni osmjesi i sreća na njihovim licima će mi zauvijek ostati u sjećanju. :)
OdgovoriIzbrišiSigurno će vas to potaknuti da i dogodine započnete još jednu takvu avanturu
IzbrišiSlažem se s kolegicama da je volontiranje predivno iskustvo te ga preporučam svima!
OdgovoriIzbrišiVolontirala sam ovaj semestar u Dječjoj knjižnici Stribor u radionici "Pst...čitamo!". Svrha radionice je bila pomoć djeci koja imaju problema sa čitanjem. Pomagala sam voditeljici radionice pri osmišljavanju i vođenju zanimljivih i poučnih igara. Smatram da će mi to iskustvo uvelike pomoći u mom budućem radu. Upoznala sam predivnu djecu koja će mi zauvijek ostati u sjećanju.
Hoćete se vraćati na tu poziciju i dogodine?
IzbrišiNikada nisam volontirala u nikakvoj udruzi, prije svega zato što na Rabu ni nemamo nikakvih udruga, a ovdje u Rijeci nisam htjela volontirati od samog početka i odmah prvu godinu zato što sam se htjela prvo prilagoditi životu i Rijeci i radu na fakultetu, no vjerujem da ću dogodine ili na 3. godini fakulteta se udružiti u neku volontersku udrugu.
OdgovoriIzbrišiSigurna sam da hoćete, to vam je odlična praksa
IzbrišiNikada nisam volontirala jer sam odrasla u vrlo malom mjestu u kojem nije postojala ta mogućnost, ali isto kao i kolegica Paula, prvu godinu studija sam se privikavala novoj sredini u koju sam došla, ali se kroz ostale godine planiram udružiti u neku volontersku udrugu.
OdgovoriIzbrišiVjerujem da ćete naći nešto za sebe :)
IzbrišiNikada nisam volontirala i iskreno ne znam zašto nisam. Žao mi je što se nisam ukjučila u neku udrugu. Ali da sada biram najvjerojatnije bih odabrala neku udrugu za pomoć životinjama ili azil jer obožavam životinje i mislim da nekad one služe kao antidepresiv djeci i odraslima.
OdgovoriIzbrišiMožda ćete jednog dana spojiti životinje i podučavanje.
IzbrišiNisam volontirala jer u mjestu u kojem živim nisam imala niti mogućnosti. Možda jednog dana odlučim biti volonter u nekoj udruzi, smatram kako je divan osjećaj biti dio nečega, kao npr. azila za napuštene životinje, kojima ćeš uljepšati dan svojom pojavom.
OdgovoriIzbrišiSigurno ćeš pronaći nešto što ćeš voljeti
IzbrišiKroz srednju školu i prve dvije godine fakukteta volontirala sam na nekoliko mjesta. U centru za odgoj i obrazovanje, konjickom klubu Karlovac (jahanje za djecu s posebnim potrebama), kamatrix, na sveučilišnim igrama u Zagrebu i Rijeci 2016. te kao teta pričalica. Smatram da je volontiranje prekrasno i mene osobno zaista ispunjava. Također, daje nam različita iskustva.
OdgovoriIzbrišiSuper, stvarno puno iskustva. Nadam se da će se volontiranje nastaviti.
IzbrišiVolontirao sam nekoliko puta tijekom srednje škole, ali kao jedno od ljepših je zasigurno bilo kada smo bojali ogradu i zidove vrtića Turnić, te vidjeti sreću na licima djece-njihovim rječina: "više nam nije ružno bijelo"(vrtić)
OdgovoriIzbrišiPreporučio bi svakome da volontira ako može,jer neke stvari nitko ne može platiti poput zahvalnost i osjećaja koristi koji dobiješ nakon volontiranja :)
Hvala ti na tvom doprinosu. Vjerujem da je lokalna zajednica ponosna.
IzbrišiJa nikada nisam volontirala,niti sam se susrela sa mogućnošću da mogu sve do sada na faksu kada su nam došli i pričali o volontiranju i sugerirali da se uključimo,međutim nedostatak vremena me spriječava u volontiranju.Vjerujem da je to jedno lijepo iskustvo putem kojeg se može svašta naučiti.
OdgovoriIzbriši
OdgovoriIzbrišiVolontirala sam već više puta, nekih godinu dana sam volontirala u staračkom domu, pa sam volontirala prodavajući čestitke za djecu s autizmom, i svašta nešto sastrane još.