Agresivnost u školi
Ovaj post je osvrt na članak: "Zadovoljstvo učitelja poslom: uloga agresivnog učeničkog ponašanja i učiteljske povezanosti s učenicima", autorica Tajane Ljubin Golub, Diane Olčar i Sandre Bezak.
U Hrvatskoj je provedeno vrlo malo istraživanja o agresivnom
ponašanju učenika prema učiteljima.
Glavni cilj istraživanja bio je
istražiti ulogu negativnih faktora (agresivno ponašanje učenika i roditelja
učenika prema učiteljima) i pozitivnih faktora (povezanost učitelja sa
učenicima) u objašnjenju zadovoljstva učitelja s poslom. Dodatno se ispitivala
i razlika u agresivnom ponašanju učenika ovisno o nekim sociodemografskim varijablama.
Agresivno
ponašanje prema učiteljima je ono ponašanje djeteta s kojim pokazuje namjeru da
nanese štetu učitelju. Nasilje u
školi može imati različite oblike kao što su: nasilje učenika prema učeniku,
učenika prema učiteljima, roditelja prema učiteljima.
Autori smatraju da nasilje prema učiteljima obuhvaća sljedeće
oblike ponašanja:
- · verbalno agresivno ponašanje (npr. vrijeđanje)
- · fizičko agresivno ponašanje (npr. guranje)
- · oštećivanje osobne imovine (npr. krađa novca, uništavanje odjeće)
- · socijalna prisila (npr. Prisiljavanje učitelja da da bolje ocjenu)
- · manipulativno ponašanje s ciljem socijalne izolacije žrtve.
Učitelji često žele podijeliti svoja iskustva viktimizacije sa
svojim kolegama i ravnateljem u školi. Međutim, postoje i oni učitelji koji
smatraju da će njihov profesionalni ugled biti ugrožen ako podijele svoje
iskustvo sa drugima.
Čimbenici za stvaranje agresivnog ponašanja prema učiteljima su:
- nepovoljne
karakteristike školske sredine
- opterećenost
i pritisak pod kojim se nalaze učenici
- vremenski
pritisak
- nedostatak
pozitivnih vrednota u široj zajednica
- stilovi
upravljanja razredom/školom koji ohrabruju zlostavljanje učitelja
- niži
socijalno-ekonomski status škole i učenika.
Autori
navode da su agresivno ponašanje prema učiteljima i socio-demografske varijable
vezane uz dob učenika. U razdoblju predadolescencije i adolescencije
agresivnost se povećava, dok se sa
sazrijevanjem smanjuje , što se pripisuje razvoju samoregulacije, inhibiciji
agresivnosti te razvoju kognitivnih i socijalnih vještina.
Autori također ističu da učitelji koji rade u gradskim i/ili
javnim školama doživljavaju više agresije od učenika nego li učitelji koji rade
u prigradskim, ruralnim i privatnim školama.
Faktori koji doprinose zadovoljstvu učitelja poslom
Povezanost s učenicima omogućuje zadovoljavanje osnovne
psihološke
potrebe za povezanosti, što se pak odražava u većoj
psihološkoj dobrobiti i posljedično boljem funkcioniranju osobe, odnosno dovodi
do većeg zadovoljstva učitelja poslom. Pokazalo se da su učitelji koji imaju
zadovoljenu potrebu za povezanosti s učenicima više angažirani na poslu,
doživljavaju više pozitivnih te manje negativnih emocija.
Ispitanici
Istraživanje je provedeno sa 209 učitelja iz četiri osnovne i
tri srednje škole iz Varaždinske županije i Koprivničko-križevačke županije. Od
toga je bilo 75 učitelja koji predaju u osnovnoj školi, a 134 u srednjoj školi.
Većina ispitanika bila je ženskog roda (68,8%). Dio učitelja bio zaposlen u
gradskoj osnovnoj školi (27%), a dio u osnovnim školama sa sela (73%.). Prosječna
dob sudionika bila je 39 godina, s rasponom od 24 do 65 godina.
Instrumenti
Za mjerenje agresivnog ponašanja prema učiteljima koristio se Upitnik agresivnog ponašanja prema
učiteljima. Za mjerenje zadovoljstva učitelja poslom korištena je Skala
učiteljskog zadovoljstva. Za mjerenje povezanosti s učenicima korištena je Skala
povezanosti s učenicima
Rezultati
Rezultati pokazuju da je 54% učitelja doživjelo neki od oblika
nasilja (verbalno, fizičko, ostalo) od strane učenika.
·
51%
učitelja doživjelo je neki oblik verbalne agresije (učenici su ih vrijeđali,
opsovali, vikali, prijetili)
·
Čak
7% učitelja je doživjelo neki oblik fizičkog nasilja (14 osoba je doživjelo
namjerno guranje, a od toga jedna učiteljica je iznijela da ju je učenik
udario)
·
16%
učitelja doživjelo je neki oblik uništavanja vlastitih stvari od učenika (30
osoba potvrđuje da su im učenici uništili neku stvar, a 6 da su im učenici
oštetili imovinu.).
Ako u obzir uzmemo sve ispitane vrste agresivnog
ponašanja, neovisno o tome jesu li ga počinili učenici ili roditelji učenika,
56% učitelja doživjelo je neki od oblika agresivnog ponašanja, bilo od strane
učenika ili njihovih roditelja.
Zaključak
Smatram da obitelj i okolina imaju najviše utjecaja na agresivnost kod djece, sve od agresivnih igrica do agresivnog roditelja. Ali isto tako smatram da je način na koji se učitelj postavi prema djetetu bitniji. Ako se djetetu ne postave granice(koje su možda trebale postaviti doma) i ako se ne ustraje na njima, dijete neće imati poštovanja prema učitelju i naučiti će da se učitelja može "vući za nos". Isto tako smatram da većina djece iskazuje svoju agresivnost prema učiteljicama jer se one emotivnije vežu za učenike i to ih spriječava da objektivno sagledaju situaciju i da "ne primaju k srcu" tu agresiju.
Detaljnije o ovoj temi i samom istraživanju pročitajte na: http://hrcak.srce.hr/177213


Vrlo zanimljiva tema!
OdgovoriIzbrišiČinjenica da je vrlo malo istraživanja u Hrvatskoj provedeno o nasilju učenika nad učiteljima samo potvrđuje da se o tome premalo priča. Kroz cijelo svoje školovanje, bilo to od ranih razreda osnovne škole, starijih razreda osnovne škole te naposljetku srednje škole, svjedočila sam različitim oblicima agresivnog učeničkog ponašanja prema učiteljima. Bilo je tu ružnih i ponižavajućih riječi, prijetnji bušenja automobilskih guma zbog zaključivanja jedinice, ismijavanja i dobacivanja neprimjerenih komentara usred nastave.
Smatram da učitelji ovo ne bi smjeli ignorirati jer time samo ohrabruju učenika da i dalje nastavni sa svojim ponašanjem.
Što mislite na koji način bi učitelji mogli utjecati na taj oblik ponašanja?
IzbrišiUčitelji se često ne znaju postaviti kao autoritet, i od početka djeci daju do znanja da djeca nad njima može vršiti neki oblik nasilja. Iako je ponekad teško, treba lupiti šakom o stol i postaviti se prema učeniku kao autoritet. Žalosno je što se to sve više i više događa unazad nekoliko godina, prije je učitelj bio bog i batina i svi su ga poštivali.
IzbrišiSlažem se Sara, danas se učitelji ne znaju postaviti kao autoritet. Oni to trebaju učiniti od početka, a ne se sjetiti to napraviti tek nakon pola godine, tada ih nitko neće shvaćati ozbiljno.
IzbrišiTreba autoritet i granice postavit na početku, a ne se kajat na pola godine.
IzbrišiSlažem se sa vama, također često je i slučaj on je "nečiji" sin, pa što god napravio, ne može ga se radi toga kaznit. Po meni bitno je uspostaviti određenu ravnopravnost i povući crtu i reći što je uredu i što nije.
IzbrišiMa nije samo problem u učiteljima jer odgoj kreće od kuće. I učitelj ne može puno napraviti da promijeni ponašanje učenika koji živi u okolini koja ne obraća pažnju na takvo ponašanje ili ga u najgorem slučaju čak ohrabruje. Učitelji bi trebali dati sve od sebe da agresivno ponašanje smanje, biti autoritet ali kažem, sve kreće od kuće i kako su se sami roditelji postavili.
IzbrišiValjalo bi što više istraživanja provoditi upravo na temu nasilja, dječje i adolescentske agresivnosti. Svatko od nas mogao se susresti sa nasiljem kroz dosadašnje obrazovanje, a mnogi možda nisu ni reagirali kako bi trebali. Učitelji, pedagozi i ostalo stručno osoblje trebali bi svakodnevno provjeravati odnose između učenika tijekom trajanja nastave, pratiti događanja na školskim hodnicima, u dvorištima i slično kako bi se smanjio broj nasilnih ponašanja i agresije.
OdgovoriIzbrišiŠto mislite, prema kome učenici pokazuju više agresije, učiteljima ili kolegama učenicima?
IzbrišiPrimjerice, u mojoj osnovnoj školi, postoji nekoliko učenika koji agresiju pokazuju u dvostruko većoj mjeri prema učiteljima, i to nitko ne sprječava što je žalosno.
IzbrišiBaš grozno. Tužno je šta se nekiučitelji ne znaju nositi sa time
IzbrišiDanas se vrlo malo istraživanja provelo na ovu temu te smatram kako je to loše jer se time zapravo na jedan način potiče nasilje i dječja agresivnost. Sama sam se susrela sa puno oblika nasilja kroz svoj život, kako u školama tako i izvan škole te mogu potvrditi kako ta djeca nisu dobila nikakve kazne za to. Smatram kako bi učitelji ne bi smjeli ignorirati vršnjačko nasilje te kako bi trebali provjeravati odnose između djece i tako spječiti bilo kakav daljnji oblik nasilja.
OdgovoriIzbrišiBi li trebalo uključivati ovlaštena državna tijela(npr. policija, socijalna služba i slično) kao oblik kazne?
IzbrišiPostoje različiti uzroci zbog kojih se javlja agresija kod djece, a ponekad je uzrok najvažniji. Kada znaš što je uzrok agresije, možd je lakše i djelovati. Ovo za postavljanje granica- postoje djeca koja su agresivna jer se ne mogu maknuti od takvih granica, roditelji su prestrogi i ne dopuštaju djeci ništa i onda još granica bi ih moglo samo još više poraknuti agresivnost. Nekoj djeci možda i nedostaje jedna takva topla i emocionalna učiteljica kako bi im ukazala na slobodu koju posjeduju, a ne samo na ograničenja.
OdgovoriIzbrišiAgresivnost je postala sve učestaliji oblik ponašanja u školama. Smatram da bi se trebalo uvesti 1 sat u tjednu u kojem bi učenici mogli otvoreno razgovarati sa učiteljicom i kolegama u razredu o tome što im smeta, a što ne i zašto. Gledali smo film o školi Summerhill i smatra da onakav način sastanaka omogućuje smanjenje agresivnost i takvog oblika ponašanja.
OdgovoriIzbrišiOdlična ideja, taj dio je doista lijepo prikazan u filmu jer je cijela njihova zajednica uključena u riješavanje problema.
IzbrišiVrlo zanimljiva tema i danas dosta aktualna! Smatram da neki oblici agresivnosti postoje danas u svakoj školi. I sama sam se susrela s agresivnom djecom tokom osnovne škole i znam da učitelji nisu dovoljno pažnje posvetili tom problemu. Dijete bi se poslalo kod pedagoga, ispričalo bi se i kasnije bih opet nastavilo. Učitelji bi trebali s takvom djecom više razgovarati o stvarima koje ih muče. Smatram da se odgovor na takvo ponašanje pronalazi u uzroku, a da bi se uzrok otkrio, djetetu je potreban razgovor s osobom u koju može imati povjerenja i koja će mu pružiti podršku.
OdgovoriIzbrišiSusrela sam se s dosta agresivne djece kroz moje školovanje. U mom razredu u osnovnoj školi bila su tri dečka koja su bila izrazito agresivna. Svi su znali što oni rade, ali bi uvijek okrenuli glavu na drugu stranu i nisu se htjeli baviti s time jer ako bi probali naišli bi na otpor njihovih roditelja. Oni nisu bili samo agresivni prema drugim učenicima, već i prema učiteljima. Ljutila sam se na školu jer nisu ništa poduzimali, ali sam na kraju shvatila da je jako teško pomoći agresivnoj djeci, ako ta agresija dolazi od kuće i ako roditelji ne shvaćaju što se događa s njihovom djecom
OdgovoriIzbrišiAgresivnost djece i mladih u modernom svijetu sve je veci problem. Mediji su jedni od glavnih "krivaca" za agresivost kod djece. Današnji filmovi puni su nasilja i agresivnosti, pucnjave i tuče. Video igrice također su uzrok dječje gresivnosti. Nažalost i crtani filmovi postali su izvor agresivnosti djece jer su i oni puni akcije i tučnjave. Djeca koja žive s agreivnim roditeljima, u većini slučajeva, ili će biti povučeni u sebe ili jednako agresivi kao i njihovi roditelji. Smatram da se agresivnoj djeci treba posvetiti mnogo više pažnje i saslušati njihove probleme, jer su u većini slučajeva djeca agresivna i nepristupačna upravo zbog svojih problema koje nemaju s kim podijeliti. Učitelji bi trebali pooći takvoj djeci na način da razgovaraju s roditeljima, a akose to ne ispostavi kao učinkovita metoda, trebala bi se uključiti i socijallna služba.
OdgovoriIzbrišiSmatram da agresivnost djece i mladih postaje sve veći problem jer se na nju više skoro nitko ne obazire. Tijekom svog školovanja, ali izvanškolskog života bila sam suočena sa brojnim oblicima agresivnosti koji se odvijao oko mene, a zapravo je većina ljudi na to okretala glavu. Danas se svatko ograđuje, svatko je sam za sebe i ne želi se upletati u nešto što ga izravno ne pogađa. Tako mnogi učitelji ignoriraju da se nešto događa umjesto da razgovaraju sa agresivnom djecom i pokušaju shvatiti zašto je to dijete agresivno.
OdgovoriIzbrišiIndividualizacija pojedinaca definitivno ima utjecaj na društvo.
IzbrišiAgresivnost kod djece je sve veći i učestaliji problem u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj. Mislim da je temelj tog problema u odgoju koji im pružaju roditelji. Odmalena djeci treba pojasniti kako agresivnost nije riješenje već problem. Smatram da agresivnost prema učitelju je prisutna u mnogim školama i to ne samo od strane učenika već i roditelja. Nažalost učenici i roditelji katkad ne razumiju da je moguće da je problem u njima,a ne samo u učitelji ili njegovom radu. Bilo bi korisno da se u školama pobudi svijest o tom problemu te organizirati neke radionice ili projekte.
OdgovoriIzbrišiSmatram da je dobra komunikacija učitelja i roditelja vrlo bitna jer ako postoji dijete koje je agresivno većinu vremena očito je da ima neki veći problem. Agresija proizlazi iz različitih stvari, od obiteljskog nasilja, neimaštine te učiteljevog stava prema radu.Vrlo je bitno da učitelji rade svoj posao sa zadovoljstvom, budu kreativni i pružaju podršku jer djeca to osjete pa tako i reagiraju.
OdgovoriIzbrišiSmatram da je ovo vazna tema o kojoj se malo prica! Mi kao buduci ucitelji to mozemo promijeniti.
OdgovoriIzbrišiAgresivnost se danas sve češće javlja. Mislim da se s djecom treba razgovarati, objasniti im neke stvari i saslušati ih o problemima koji ih muče i zbog kojih najčešće rezulatira ovakvo ponašanje, a nakon toga zajednički otklonit nepotrebnu agresivnost.
OdgovoriIzbrišiUpravo to, sve se da riješiti razgovorom
IzbrišiUzroci agresivnosti mogu biti razni, te je vrlo bitno da učitelji prvenstveno popričaju sa roditeljima i istraže taj uzrok. Potom bi, skupa s roditeljima, trebali pristupiti djetetu na najblazi moguci nacin i jednostavno porazgovarati s njim.
OdgovoriIzbrišiUpravo to, svaka čast
IzbrišiOd početk se učitelj treba postaviti kao autoritet. Dobro je ako je prijateljski nastrojen, ali mora biti autoritet djeci.
OdgovoriIzbrišiIstina, tako treba bit.
IzbrišiMislim da se danas nedovoljno govori o ovoj temi, zato mi je jako drago da ste odabrali ovu temu. Kroz svoje školovanje susrela sam se s raznim načinim i vrstama zlostavljanja učitelja od strane učenika te to nije bio lijep prizor. Mislim da ukoliko se učitelj od početka postavi kao autoritet, ne bi trebalo biti takvih problema, pošto nekad se učitelji postave kao "prijatelj" učenicima, ne kažem da je to loše ali sve treba biti u mjerama, i zato što su se tako postavili završilo je negativno.
OdgovoriIzbriši