Tema ovog osvrta je Meditacija u školama-da ili ne?
Ovaj post je osvrt na članak "Usredotočena Svjesnost – Mindfulness: Primjena u djece i adolescenata" , autorica: Vlatka Boričević Maršanići, Ljubica Paradžiki, Iva Zečević, Ljiljana Karapetrić- Bolfan.
Ovaj članak je vrlo bitan za nastavnike i obrazovne
znanosti zato što usredotočena svjesnost
smanjuje stres kod odraslih i djece, te je korisna za mentalno zdravlja
zajednice (škole, obrazovanje, roditeljstvo, radna mjesta, trudnoća).
Poučavanje kako se nositi s stresnim situacijama primjenjujući tehnike
usredotočene svjesnosti pomaže u suočavanju sa problemima i njihovom rješavanju.
Pojam usredotočena svjesnost (engl. mindfulness) odnosi se na stanje svijesti s pažnjom usmjerenom
prema vlastitim iskustvima (mislima i osjećajima) u sadašnjem trenutku sa
stavom neosuđivanja i prihvaćanja. Iako je usredotočena svjesnost prisutna u
tradiciji meditacije religija Istoka i Zapada više od 2500 godina, terapije
bazirane na usredotočenoj svjesnosti (engl. mindfulness based therapy – MBT)
uvedene su u suvremenu medicinsku primjenu tek krajem 1970-tih godina.
Usredotočena svjesnost uključuje različite tehnike kao što su sjedeće meditacije, vježbe disanja i meditacije pokreta u svakodnevnom životu i
aktivnostima.
PRIMJENA USREDOTOČENE SVJESNOSTI U DJECE I ADOLESCENATA
Usredotočena svjesnost je usmjeravanje pažnje na
misli, osjećaje, tjelesne senzacije i osjete (vida, sluha, mirisa, dodira,
okusa) koje ljudi inače ne zamjećuju jer im je um okupiran mislima o prošlosti
ili budućnosti , kao na primjer: "Što smo već učinili?" ili
"Što moramo učiniti?" .
Naime, ljudi u pravilu nisu svjesni svojih
iskustava u nekom određenom trenutku i reagiraju na temelju emocija što često
dovodi do krivih percepcija situacija. Osnovna je pretpostavka usredotočene
svjesnosti je doživljavljaj sadašnjeg trenutka bez prosuđivanja, s otvorenošću
i prihvaćanjem.
PRIMJENA TEHNIKA
USREDOTOČENE SVJESNOSTI U ŠKOLAMA
1973. godine je dr.Linden pokazala da meditacija usredotočene svjesnosti
primijenjena u školama povećava samostalnost i smanjuje ispitnu aksioznost kod
djece. Od tada su brojna istraživanja pokazala da primjena usredotočene
svjesnosti u školama kod djece u dobi 5 do 19 godina dovodi do značajnog
smanjenja negativnih učinaka poput anksioznosti, depresije, ispitne
anksioznosti, problema ponašanja. Ta su
istraživanja također pokazala da uvođenjem tehnike usredotočene svjesnosti
dolazi do povećanja smirenosti, opuštenosti, odmornosti, sna, emocionalne
regulacije, samozbrinjavanja, samosvijesti, motivacije, samopouzdanja, učinkovitosti i zadovoljstva.
Kod djece s poteškoćama učenja meditacija usredotočene svjesnosti je
utjecala na smanjene anksioznosti, povećanje socijalnih vještina i školskog
postignuća.
Prihvatljivost usredotočene svjesnosti u školama je visoka, a nisu
zabilježene neželjene ili štetne reakcije. Programi temeljeni na pristupu
usredotočene svjesnosti u školama mogu biti jedan od načina smanjenja mentalnih poremećaja u djece i mladih. Uvođenje tehnike usredotočene
svjesnosti u nastavni program može rezultirati jačanjem snaga i sposobnosti
djece na prihvatljiv i zabavan način.
Vježbanje usredotočene svjesnosti u trajanju od 10 do 15 minuta
svakodnevno ili nekoliko puta tjedno može rezultirati većom uspješnošću učenika
i stvaranjem mirnije okoline za učenje.
Zaključak
Smatram da današnja djeca sve ranije počinju osjećati stres i pritisak zbog škole. Učenje bi treblo biti zabavan proces u kojem djeca uživaju a ne noćna mora. Sve više ljudi danas koristi meditaciju u svakodnevnom životu kako bi smanjila stres stoga zašto ne bi djecu odmalena učili kako se nositi sa stresom.
Detaljnije o ovoj temi i samom istraživanju pročitajte na: http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=231342

Meditacija pomaže ljudima da se opuste i riješe stresa. U današnjem svijetu djeca su sve više izložena stresu iako to možda i ne pokazuju. Ako se odrasli bave jogo, zašto ne bi mogla i djeca? Smatram da bi se joga u škole trebala uvesti kao izborna aktivnost jer bi se na taj način pomoglo djeci da iz sebe izbace svu negativnu energiju i uživaju u razdoblju djetinjstva.
OdgovoriIzbrišiSlažem se s Petrom:)
IzbrišiSmatram da bi se ljude od malena trebalo učit kvalitetne načina kako da smire živce i da ostanu u trenutku, najbolji način za to je meditacija. Djeca današnjice se jako teško nose sa problemima u školi ali pogotovo u socijalnom životu jer su bombardirana sa svih strana. U škole bi se što prije trebale uvest efektivne metode riješavanja stresa.
OdgovoriIzbrišiIz osobnog iskustva mogu reći da je to najbolji način nošenja sa stresom. Mnogi gledaju na to kao nešto dosadno i gubljenje vremena, zato bi trebalo na zabavan način predstavit meditaciju kao i njene pozitivne učinke.
OdgovoriIzbrišiSviđa mi se odabir teme i ideja uvođenja meditacije u škole. Zašto ne? Smatram da je to odličan način opuštanja od stresa i promjena koja može djecu razveseliti i obogatiti njihova iskustva.
OdgovoriIzbrišiSmatram da je to super ideja. Nama je nama uciteljica uvijek vodila neku vrstu meditacije. Naime svi bi sjeli u krug i zatvorili oci dok bi nam ona citala neke price. Sjecam se da je imala jednu plavu knjigu uvijek sa sobom. Nisam zapamtila ime knjige. Ali ti su satovi uvijek bili super!
OdgovoriIzbrišiMeditacija, kao i joga bi trebali postat sastavni dio školske rutine.
OdgovoriIzbrišiMislim da bi meditacija mogla pogotovo pomoći problematičnoj djeci. Umjesto kazne, stajanja u kutu ili izbacivanja iz razreda, dijete bi bilo upućeno u prostoriju u kojoj bi se moglo sabrati i smiriti se, dubokim disanjem i meditiranjem preusmjeriti svoje misli na nešto pozitivno.
Definitivno da. Meditaciju bi preporucila svima, a ne samo djeci. Ona nam pomaze da se opustimo i u kratkom vremenu donosi nam pozitivniju energiju i emocije.
OdgovoriIzbrišiOvo je prvi put da vidim ideju o uvođenju meditacije u školu, i sad kad razmišljam o tome, vidim da je to zapravo izvrsna metoda da se smanji stres.
OdgovoriIzbrišiVeoma zanimljiva, potpuno drugačija tema! :)
OdgovoriIzbrišiIstina jest, nažalost, da djeca sve ranije osjećaju stres. Ukoliko meditacija u tolikoj mjeri pomaže mislim da bi se trebala nuditi u školama kao sadržaj ali da se provodi samo s djecom koja žele meditirati.
Mislim da je ovo veoma zanimljiva tema i sigurno bi se trebala meditacija uvest u škole kako bi se djeca naučila opuštati se i ne shvaćati školu kao zatvor i glavni izvor stresa.
OdgovoriIzbrišiDosta kontroverzna tema s obzirom da se u školama predaje vjeronauk a crkva je protivnik meditacije. Ne znam kako bi roditelji kršćanske djece reagirali kada bi se to uvelo u škole. Doduše crkva je zagovarala i križarske ratove pa se kasnije pokajala
OdgovoriIzbrišiDoista. Ponekad je potrebno staviti vjeru sa strane kako bi se objektivno sagledala situacija. Nijedna istina nije apsulutna. Hvala iskrenosti
IzbrišiOdlična ideja. Meditacija bi umanjila stres kod učenika i povećala koncentraciju.
OdgovoriIzbrišiU potpunosti se slažem sa Vašim zaključkom. Smatram da bi djecu trebalo učiti kako se nositi sa stresom i eliminirati ga, a ne govoriti im koliki ih stres očekuje dalje u životu i time ih jos više sputavati da uživaju u obrazovanju.
OdgovoriIzbrišiMislim da je to izvrsna ideja.
OdgovoriIzbrišiSmatram da je ovo odlicna ideja te da bi se meditacija trebala uvesti u škole jer bi se tako smanjio stres kod ucenkka te bi se povecala njihova produktivnost na nastavi.
OdgovoriIzbrišiZanimljiva tema. Osobno mislim da bi meditacija uvelike pomogla djeci te ublažavanjem stresa. velika većina djene ne zna kako se suočiti sa stresom te se stres pretvara u agresivnost ne agresivno i neprimjereno ponašanja sto smatram da bi meditacija pomogla u smanjenju anksioznosti, stresa te napetosti.
OdgovoriIzbrišiMislim da se stres može na različite naćine smanjiti, ali ne i nužno kroz meditaciju. Ako postoji mogučnost uvođenja tako nečega nadam se da bi izbor bio na djetetu, a ne na roditelju ili učitelju.
OdgovoriIzbrišiImate pravo, kolega. Sigurna sam da bilo manje djece koji bi u kasnijim godinama imali česte ispade bijesa kada bi se na vrijeme regulirao njihov stres. Naravno, samo ako to djeca žele.
IzbrišiSmatram da je dobro nečime smanjiti stres, ali meditacija mi se nekako čini zahtjevna za dijete. To mislim iz razloga što se djeci teško skoncentrirati primjerice samo da sluša učitelja. Dijete kao takvo je vedro, veselo, vrckavo te možda ne bi uspjelo ostvariti doživljaj nekakve meditacije.
OdgovoriIzbrišiMeditacija je jedan zgodan i inovativan način da se započne dan. Način opuštanja i pripreme za aktivnosti koje ga čekaju. Trebalo bi uvest u škole, samo što se to može kositi sa vjerskim uvjerenjima pojedinih roditelja
OdgovoriIzbrišiMeditacija bi bila jako inovativna u školi. Pomogla bi djeci da budu smirena, da se ne živciraju tako rano(jer će mnogo živciranja biti kasnije), pogotovo kad znamo da se živčane stanice ne obnavljaju.
OdgovoriIzbrišiMeditacija bi bila jako inovativna u školi. Pomogla bi djeci da budu smirena, da se ne živciraju tako rano(jer će mnogo živciranja biti kasnije), pogotovo kad znamo da se živčane stanice ne obnavljaju.
OdgovoriIzbrišiU potpunosti se slažem s time da bi meditacija trebala postati sastavni dio života svakog čovjeka pa tako i djece kojima bi zasigurno pomogla u daljnjem školovanju, rješavanju stresa i slično. Vrlo zanimljiv i izbor teme!
OdgovoriIzbriši